Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

FAİZLERLE BİRLİKTE VERGİ DE DÜŞÜRÜLSÜN

İmkon

FAİZLERLE BİRLİKTE VERGİ DE DÜŞÜRÜLMELİ

 

Konut kredilerine yönelik faizlerin yanı sıra maliyetteki vergilerin de düşürülmesi gerektiğine dikkat çeken İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Maliyetin yüzde 68'i vergi. Konut rakamları vatandaşın alım gücüne göre yüksek, vergi oranlarının da düşürülmesi lazım" diye konuştu.

 

Ekonomik durumun genel gidişatına göre lokomotif sektör konumunda olan inşaat sektörünün yavaş yavaş ivme kaybettiğini belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konut satışlarına yönelik faiz oranlarının yanı sıra vergide de düzenleme yapılması gerektiğine işaret etti. Bankaların faizleri şekil olarak indirdiklerini savunan Tellioğlu şunları söyledi:

 


KREDİ FAİZLERİ YÜKSEK

 

"Özellikle Ankara açısından değerlendirirsek önüne gelenin müteahhit olmasından kaynaklı aşırı konut üretildi. Son 5-10 yıllık Türkiye'deki konut piyasası, emlak piyasasının hareketliliğinden dolayı üretimi teşvik etti. Bu işler Ankara'da özellikle fazla konut üretilmesini sağlamış oldu. Vatandaşın konuta erişebilmesi anlamındaki konut kredi faizleri de yüksek. Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümet her ne kadar bankalara "faizleri indirin" çağrısı yapsa da onlar şekil olarak indiriyorlar. Aslında bankalar konut kredilerini çok fazla indirmedi.

 

VERGİNİN DÜŞÜRÜLMESİ LAZIM

 

Diğer bir önemli konu da Hükümet devamlı paket açıklıyor. Sektörümze yönelik yapılan teşvikler bizden bir haber yapıldığından sektörel karşılık bulmuyor. Bizim taleplerimizi dikkate alırlarsa daha ölçülü olur. Bu teşvikler inşaat sektörüne yönelik bir fayda sağlamadı. Dünyada 184 ülkede belediye ruhsatlarınını verme zorluğunda 95. sıradayız. Vergide de durum öyle. Maliyetin yüzde 68'i vergi. Konut rakamları vatandaşın alım gücüne göre yüksek. Vergi oranlarının da düşürülmesi lazım. Biz ve kamu bankaları eleştiriyoruz ama devlet de borç ödenmediğinde yüzde 30'a kadar faiz alıyor. Bunun da düzenlenmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com