Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

DİKEY YAPILARDAN BELEDİYELER DE SORUMLU

İmkon

DİKEY YAPILARDAN BELEDİYE DE SORUMLU

 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Büyükşehirlerde başlayan “Dikey yapı” tartışmasıyla ilgili bazı müteahhitlerin yanı sıra, usulsüz imar ve inşaat izinlerini veren belediyelerin de sorumlu olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Şehircilik Şurası açılış programında “Acımasızca yolsuzluk yapıyorlar, ihanet içerisindeler” sözleriyle müteahhitlere yönelik eleştirilerini değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “Cumhurbaşkanımız bir kısım sözde meslektaşlarımızın üzerinden, müteahhitlerin imar rantı ve kot kazanımlarından dolayı ülkeye ihanet ettiklerini söylese de haklıdır. Ama bu yaklaşım sektörün bütüncül sorunlarına bakış açısından tam anlamıyla adil değildir” dedi. Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: 

 

MÜTEAHHİT KENDİ KAFASINA GÖRE YAPMIYOR

 

“Bu dikey yapıların usulsüz imar ve inşaat izinlerini müteahhitler kendi kafasına göre, onaysız ve ruhsatsız projelerle gerçekleştirmiyorlar. Yani bunlara izin veren belediyeler ve kamu idareleri mevcut. Bu belediyeler ve kamu idareleri de bu durumdan ayrıca sorumludur. Biz, müteahhitlik sektöründeki dörtte birlik çürük, merdiven altı, işinin ehli olmayan, liyakatsiz ve ehliyetsiz kişilerin, hatta hiçbir işte yeterliliği olamayan kişilerin bu işi yapmamalarını ve bu çürükleri temizleyecek Müteahhitlik Hizmet Kanunu’nun da ivedilikle çıkartılması gerektiğini yıllardır söylüyoruz.

 

SİYASİLERDEN İCRAAT YAPILMASI TALEBİ

 

Müteahhitlik sektörünün statükocusu olan ve sayıları 200’ü geçmeyen bu rantçı, menfaatçi kişilerin statükosu, siyaset üstündeki etkisi daha ağır olduğu için bir türlü Müteahhitlik Hizmet Kanunu’nu çıkartmıyorlar. Maalesef eleştirdiğimiz müteahhitlerin hala bir Müteahhitlik Hizmet Kanunu yok; yine imar rantını ve usulsüzlüğünü eleştirmemize rağmen, adam gibi bir imar kanunu, bir kıyı kanunu, bir boğaz kanunu çıkartmıyorsak; bu da olmuyor. Bu yanlış ve ihanet şebekesinden ilgililer de sorumludur. Yani biz de siyasilerin ve devlet büyüklerinin affına sığınarak, bu tür yanlışlıkların düzeltilmesi adına icraat yapılmasını talep ediyoruz.”

 

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com