Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

MÜTEAHHİTLİK ANLAYIŞINDA 17 YILDIR İLERLEME YOK!

İmkon

MÜTEAHHİTLİK ANLAYIŞINDA 17 YILDIR DEĞİŞİKLİK YOK


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, 17 Ağustos’ta yaşanan deprem felaketinin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen yapı kalitesini iyileştirme ve müteahhitlik mesleğini yetkin kılma anlamında hiç yol kat edilemediğini söyledi.


21 milyon yapı stokunun yaklaşık 7 milyonunun çürük ve niteliksiz olduğunu vurgulayan Tahir Tellioğlu şunları kaydetti: “Ülkemizde kentsel dönüşüm mücadelesi maalesef amacına uygun bir şekilde işletilememektedir. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üstüne büyük görev düştüğünü söyleyebiliriz. Müteahhitlik Hizmet Kanunu bir an önce çıkartılmalıdır. Parsel parsel dönüşümlerden ziyade ada ve mahalle bazında dönüşümlerin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Modern alt yapıların olduğu şehirlerin kurulması anlamında kentsel dönüşüm desteklenmeli ve korunmalıdır.”

 

YAPI DENETİME AĞIR YAPTIRIM

 

17 Ağustos’ta yaşanan deprem felaketinin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen yapı kalitesizliğini iyileştirme ve müteahhitlik mesleğini disiplinize etme anlamında hiç yol kat edilemediğini söyleyen Tellioğlu, “Önüne gelen herkesin dilediğinde serbestçe, kuralsız bir şekilde yaptığı işten, inşaattan hayır gelmez. Önüne gelen müteahhit olursa önüne gelenin yaptığı binanın ne zaman yıkılacağı belli olmaz. Yapı denetim şirketlerine denetim hataları nedeniyle ağır yaptırım uygulanmalı. İnşaatla ilgili fakülteleri bitiren herkes denetçi olmamalı. Bu işi de bu alanda mesleki yeterliliğini kanıtlamış kişilerin yapması gerekir” diye konuştu.

 

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com