Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

TELLİOĞLU'NDAN SERT ÇIKIŞ: HAFRİYAT KONUSU OTOPARKA DÖNMESİN

İmkon

HAFRİYAT KONUSU OTOPARKA DÖNMESİN!


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, hafriyat ücretlerinin yüksekliğinden yakınarak Ankara’da yaşanan otopark cinayetini hatırlattı. Hafriyat konusu için, “Bunun bir otopark meselesine dönüşmesinden korkuyoruz” diyen Tellioğlu, Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Tellioğlu, özetle şöyle konuştu:

 

KEYFEKEDER BİR İŞ OLMAZ


“Hafriyat meselesi de sıkıntılı bir iş. Keyfekeder bir iş olmaz. Türkiye’nin her yerinden hafriyat dökümünde para alınıyor. Buna karşı değiliz sonuçta bir hizmet sektörüdür. Bunun daha adil olması gerektiğini düşünüyoruz. Sektör üyelerimizin bize ciddi anlamda çok sayıda şikayetleri var. Bunun bir otopark meselesine dönüşmesinden korkuyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey’e de söyledik. O da bu işin bir ihale sürecinin olduğunu bundan sonraki süreçte bunun dikkate alınacağını gerekli düzenlemeyi yapmak için gayrette bulunacağını söyledi.

 

FİYATIN FAZLALIĞINI ELEŞTİRİYORUZ


Biz fiyatın fazlalığını eleştiriyoruz. Hafriyat ücreti Türkiye ölçeğinde biraz fazla. İstanbul’dan düşük ama biz de İstanbul’daki konut fiyatlarına ulaşsak itiraz etmeyiz. Ölçümlerle ilgili de sıkıntı var. Kentsel dönüşüm, imar yasası ve yerel yönetimlerin çalışmaları en büyük şikayetçi olduğumuz konu. Kentsel dönüşüm maalesef memlekette sağlıklı işlemiyor. Bu konuda müteahhitliğin yanı sıra kamu adına da şikayetçiyiz.


BELEDİYENİN YAPTIĞI DOĞRU DEĞİL


6306 sayılı kanun güçlü ve yeterli bir kanun fakat belediyeler ve ilgili kamu kuruluşları buna uymuyor, by-pass ediyor. O bölge hızlı şekilde yapılaşsın diye afet riskli ilan edilen bölgeden tapu harcı ve noter harcı ücreti alamazsın deniliyor. Ama tapu ve noter para almaya çalışıyor. Belediye de bağış alıyor. Belediyenin yaptığı doğru değil. Bu şekilde sağlıklı işlemez. Bunun da standarta getirilmesi lazım. 1950 yılından kalma Mania Hattı problemi de var. Bizde Büyükşehir de herkes uğraşıyor ama bir türlü çözülemiyor. Halen 1950’deki problemle uğraşıyoruz. Çözümünü bekliyoruz.”

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com